Jumat, 22 April 2016

Nic dobrze nie podkreśli linii trawy czy tez kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego a także klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie może być bardzo trudne.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawnika czy tez kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty czasami nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w przydzielonych terenach, niewysokie drzewa zdołają utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe wycinki ziemi. Porządnie przycięty miniaturowy żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je małe jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niskie ewentualnie wybujałe zielone ploty wolno pozyskać z roślin zimozielonych.

Niestety, drzewa z tej grupy mogą być dużo droższe aniżeli gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Często szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, natomiast jego wariacje Cis jest dozwolone odłożyć sam jeden.Powinien się prędko kiełkował natomiast ocali kolumnowy zarys.

O ile wasz zakątek jest nadzwyczaj zacieniony, wskazane jest aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre z cienioznośnych klasów maja odmiany o płowych lub różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu skrajnego w słońcu, lecz nawet w śladzie liście pozostają dosyć jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar