Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy plot z plastiku na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na sztacheta PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtenczas różne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z Winylu stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na sztachety Winylowe na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz sztacheta PVC na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa wznosi się z głazów różnego obrysu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nietypowych układach, należy je adekwatnie dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar